Pisanie prac magisterskich z marketingu. Temat marketingu sieciowego (mlm-u)

Pisanie prac magisterskich z marketingu

Pisanie prac magisterskich z marketingu wielu studentom sprawia problem. Często pisanie tej pracy stanowi dla nich udrękę, ponieważ piszą o rzeczach, które ich raczej nie fascynują. Marketing jest natomiast dyscypliną obfitującą w ciekawe tematy.  Bardzo interesującym tematem jest  tzw. marketing sieciowy, zwany również marketingiem wielopoziomowym. Inne określenia tej formy działalności biznesowej to mlm (od skrótu angielskiego pojęcia multi level marketing). Jest to temat niesamowicie atrakcyjny i intrygujący.

W Polsce działają dziesiątki firm MLM, które oferują rozmaite produkty. Ogólnie w branży MLM dominują firmy, które oferują rozmaite suplementy diety oraz kosmetyki.  Są to zarówno firmy z polskim, jak i zagranicznym kapitałem. Nie wydają one dużych pieniędzy na reklamę. Środki, które przeznaczyłyby w tradycyjnej działalności na promocję w mediach, przeznaczają na wynagradzanie prywatnych osób, które polecają ich produkty swoich znajomym.

Te polecające osoby określa się mianem tzw. networkerów. W dużej mierze praca networkera zbliżona jest do pracy przedstawiciela handlowego. Networker podobnie, jak tradycyjny handlowiec ma kontakty (tzw. leady) oraz prowadzi prezentacje produktów i możliwości biznesowych. Im większą strukturę klientów i innych sprzedawców stworzy dany networker, tym większe finansowe benefity będzie on otrzymywać.

Najlepsi networkerzy zarabiają miliony złotych. Entuzjaści tej branży twierdzą, że dzięki marketingowi sieciowemu można bardzo rozwinąć swoje umiejętności biznesowe. Z tą formą marketingu wiąże się jeszcze szeroko pojęty rozwój osobisty oraz nauka o przewodzeniu zespołowi.  Zwolennicy marketingu sieciowego argumentują również, że można w nim dojść do tzw. biernego przychodu, który można otrzymywać bez żadnej pracy.

Krytycy tej formy marketingu twierdzą, że w mlm-ie jest dużo kłamstwa i obietnic bez pokrycia. Argumentują oni, że nie wszyscy mogą być na szczycie. Na samym dnie drabiny (tu tzw. planu marketingowego) muszą być ci, którzy naiwnie łudzą się, że kiedyś dojdą do wielkich pieniędzy. Argumentują również, że mlm jest zbudowany w ten sposób, że prędzej czy później dojdzie się w nim do całkowitej penetracji rynku i cały system jest matematycznie nie do utrzymania.  Film, który często jest przywoływany przez krytyków branży MLM nosi nazwę “Betting on zero”.

Pierwszy rozdział powinien być rozdziałem teoretycznym, w którym wytłumaczy się czym jest network marketing. W drugim rozdziale trzeba będzie pokazać jak z w  danych latach rozwijał się on w Polsce. W trzecim rozdziale trzeba zawrzeć wnioski. Trzeba w nich określić czy ta branża będzie się w Polsce dynamicznie rozwijać, czy też nie. Warto również ustosunkować się do zarzutów krytyków tej branży. Temat takiej pracy magisterskiej może nosić nazwę np. “Rozwój marketingu sieciowego w Polsce w latach” lub “Determinanty sukcesu firmy w branży marketingu sieciowego”. Propozycji tematów można by mnożyć.

Pisanie prac magisterskich z marketingu – temat mlm-u. Podsumowanie.

Pisanie prac magisterskich z marketingu może być ciekawą przygodą. Napisanie pracy magisterskiej o marketingu sieciowym może bardzo rozwinąć i pozwolić sobie wyrobić zdanie o tej kontrowersyjnej branży. W biznesie podobnie, jak w innych dziedzinach życiach: nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi. Marketing sieciowy jest z pewnością biznesem wartym bliższej analizy. Najlepsi w nim mają szansę na wielkie finansowe sukcesy.

Dodaj komentarz